Viscerální tuk
Viscerální, neboli vnitřní tuk se hromadí v útrobách břišní dutiny, kde může prorůstat do jiných orgánů. Ty pak přestávají fungovat správně a můžou nastat vážné zdravotní problémy.
Je viscerální tuk způsobem přejídáním?
Ano i ne. Vnitřní tuk se neukládá jen při zvýšeném příjmu energie, ale také při velmi nízkém příjmu, nižším než je Váš bazální metabolizmus. Organismus reaguje tak, že i toto minimum energie začne ukládat (tzv. na horší časy) a tím nabourává celý Váš metabolizmus.
"Pozor na hladovění" je věta, kterou svým klientkám říkám denně. Lidské tělo díky hladovění a nepravidelné stravě může ukládat nadměrné množství útrobního = viscerálního tuku, který následně způsobuje zdravotní problémy:
- způsobuje ztučnění jater, pankreasu a ledvin
- podporuje leptinovou či inzulinovou rezistenci
- vytlačuje přední stenu brušní (zejména u mužů) a může vyvolat kýlu
- hromadí na sebe tuk a pak ho vypouští do krve ( tím se zvyšuje množství triglycerolů a stoupá riziko vniku krevních sraženin
- může spotřebovat až 1/4 vašeho inzulínu, poškodit jeho receptory a vyvolat inzulínovou rezistenci ( důsledkem je vysoká hladina cukru v krvi)
Mnoho lidí netuší, že má nějaký útrobní tuk. Jakmile útrobní tuk přesáhne hranici 100 cm², začíná se ukládat do vnitřních částí orgánů
Množství viscerálního tuku měří přístroj Inbody 270 a jeho množství lze snížit pouze správným nastavením jídelníčku.
Na obrázcích níže jsou výsledky, které dosáhla má klientka.
Obrázek vlevo je z měření 1.12.2022 a klientka měla hodnotu viscerálního tuku 153 cm². Následně jsme upravili jídelníček na míru a po 3 měsících se hodnota viscerálního tuku snížila pod hraničí hodnotu až na 93,7 cm² (obrázek vpravo).
Viscerální tuk je opravdu nebezpečný. Jeho hlavní problém je v tom, že není viditelný a tím pádem ho mnoho lidí podceňuje a neřeší.
Vezmite své zdraví do vlastních rukou a začnite to řešit včas, Vaše tělo se Vám později poděkuje.