Snídaně nejen pro děti

12.06.2023

Rána jsou rychlá a někdy chaotická. Pokud máte vícero dětí, jedno chodí do školky a druhé do školy, nebo k tomu máte ještě malé miminko. musíte dohlédnout, že všichni mají oblečení, vyčištěné zuby a vše, co potřebují, aby vyšli ze dveří. Tím pádem se vyvážená snídaně někdy může zdát jako starost navíc. I přesto na ní však třeba klást větší důraz.

Dítka i dospělí potřebují dobrý start, aby mohli čelit náročnému dni. Něco se správnou kombinací sacharidů, bílkovin a tuků, které nás všechny udrží v chodu a soustředění až do oběda. Níže je uveden seznam nápadů na snídani, které vyžadují jen o něco více času nebo plánování než cereálie, takže vaše rána může být pořád rychlé, aniž byste vynechali nutričně výživné jídlo. Některé varianty můžete si udělat dopředu večer nebo dokonce přes víkend a ušetřit si ráno ještě více času.

1. Overnight oats

Jsou skvělou alternativou k cereáliím. Doba přípravy je v podstatě stejná, jen je musíte připravit večer, místo ráno. Můžete je dochutit dle preferencí , které máte vy nebo vaše děti. Takže všichni budou spokojení.

Vše, co potřebujete, abyste mohli začít, jsou ovesný vločky, nějaký druh mléka (polotučné, bez laktózy, mandlové, ovesné…) a něco na oslazení nastrouhané jablko, rozmačkaný banán, čekankový sirup. Na doplnění zdravých tuků přimíchejte ořechy nebo semínka, ořechové máslo, kokos nebo kvalitní kakao :) Ozdobit ovocem

2. Vajíčka na tvrdo

Život je jednodušší, když máte v lednici misku s natvrdo uvařenými vejci. V neděli uvařte větší várku a uchovávejte je v lednici pro rychlou snídani, nebo odpolední svačinu. Doplňte k nim žitný rohlík namazaný žervé nebo lučinou a k tomu kousek ovoce, nebo zeleniny. Navíc, podle mých zkušeností, vajíčka děti milují a jako bonus jsou skvělým zdrojem bílkovin a tuků.

3. Smoothie

Máme tady léto a s ním i dostatek ovoce. Co s ním? Zkuste rozmixovat maliny, borůvky, jahody, broskve nebo meruňky s trochou tvarohu (bílkoviny), přidejte hrst ovesných vloček (komplexní sacharidy) a lžíci mletých oříšků nebo semínek (na doplnění zdravých tuků) a vyvážená snídaně je raz dva hotová.

4. Vaječné muffiny

Tyhle muffiny jsou opravdu jednoduché a připravíte je klidně i na dva dni dopředu. Vše co musíte udělat je rozmixovat vajíčka, přidat nastrouhaný sýr nebo šunku, nakrájená rajčátka a papriku a dát péct do trouby ve formičkách na muffiny.

5. Jogurt parfait

Večer si do skleniček navrstvíme ´bílý jogurt (ideálně do 3,7% tuku - například Hollandia selský) a domácí granolu, pokud máte čas si ji udělat. Pokud ne, skvělou variantou je kupované müsli bez cukru ( například Emco Super mysli bez přidaného cukru, které má skvělé zložení). Můžete dosladit čekankovým sirupem a na vrch zbývá už jenom oblíbené ovoce :)

6. Rýžová kaše

Co může být rychlejšího než nasypat do misky neslazenou instantní kaši (skvělé jsou od Nominy - taky může být pohanková, jáhlová, celozrnná), zalít horkým polotučným nebo rostlinným mlékem, posypat skořicí a mletými ořechy? Pro sladkou chuť přidejte rozmačkaný banán.