Proč vzdáte každou dietu?

16.05.2023

Chcete zhubnout, ale máte strach, že to opět nezvládnete vydržet a budete si muset odepírat vše, co máte rádi? Měli byste se proto vyhnout všem "zaručeným rychlým dietám", které stejně nevydržíte dlouho a kila se vrátí. Nemůžete od sebe chtít zhubnout a UDRŽET 10 kilo za měsíc, protože to pravděpodobně (určitě) nebude jenom tuk ale taky svaly. A přece víme, že zdraví je na prvním místě. 

A to že ty rychlé striktní diety stejně nevydržíte, není Vaše chyba, ale tím, že jíte málo, Vaše tělo strádá a nenechá si to líbit. Pak se přejíte, protože se to už nedá vydržet a začínáte nanovo. 

Odepírat si jídlo v restauracích nebo na rodinné oslavě? 

Opravdu to není nutné, jídlo k životu patří a není naším nepřítelem. Je potřeba však najít ten správný balanc, který je dlouhodobě udržitelný a netočit se v neustálých kruzích hubnutí a přibírání. Znamená to, že většinu času by se v našem jídelníčku měli objevovat potraviny, které jsou nutričně hodnotné (zelenina, ovoce, celozrnné výrobky, luštěniny, mléčné výrobky, libové maso a ryby, vejce, voda …). V menší míře by se v něm pak měli vyskytovat různé pochutiny, limonády, dorty, smažené výrobky atd. Žádné zakázané potraviny však neexistují, vždy jde o správnou míru. Protože když máme něco zakázané, o to víc to chceme.

Pamatujte, že jedno méně zdravé jídlo Vám progres nezkazí, tak jako ho jedno dietní jídlo nezachrání. Pokud jste "věčný dietář" a pořád nevidíte výsledky jaké chcete, je na čase zvolit jiný přístup.

Máte neustále chutě na sladké?

Často slyším od klientek, že jsou závislé na cukru a pořád je honí mlsná. Je to ale doopravdy závislost? Doposud žádná studie neprokázala, že by cukr sám o sobě byl příčinou obezity anebo způsoboval závislost. Vždy je jedná o soubor vícero faktorů. To že máme chutě na sladké spíš poukazuje na vyváženost jídelníčku. Naše tělo pro svou funkci potřebuje sacharidy na funkci mozku, svalů a orgánů, které využívají jejich. Když lidi začnou hubnout, jako první vyřadí přílohy a pečivo (sacharidy) a pokud si k obědu dáte jenom salát nebo maso se zeleninou a tím pádem v jídelníčku není dostatek komplexních sacharidů, následkem čeho je nedostatek energie. Signál z mozku nám pak řekne že potřebuje cukr, a to hned. Nejrychlejší volbou je čokoláda, oplatek, bonbon, protože se jedná o jednoduchý "rychlý" cukr. Na žitný chléb se šunkou a lučinou opravdu čekat nebude.

To, že jíte nedostatek komplexních sacharidů není jediný důvod, proč máte chutě na sladké. Může za to taky celková nevyváženost jídelníčku, nedostatek bílkovin, nepravidelnost v stravě a vynechávaní jídel. Pokud máte chutě na sladké a jíte jenom 2-3 krát denně, zkuste zařadit svačiny. Ne však jen ve formě tyčinky nebo kafe :)

A proto nakonec zdáte každou dietu. Protože vždy tělu něco skrátka chybí a nenechá Vás utrápit se. Či už je to keto, tukožroutská polévka, dělená strava atd. 

Vždy je důležité se zeptat sama sebe, či by jste se takhle dokázali stravovat po zbytek života. Protože jen při odpovědi ano to znamená, že jste našli vhodný způsob stravováni pro Vás. A pokud to sami nedokážete, jsem tu pro Vás a s radostí Vám pomůžu :)