Jídelníčky na hubnutí a  "fitness" influencerky

19.08.2022

O tom, že na internetu najdeme jednu zaručenou radu na hubnutí za druhou, není pochyb. Častokrát je naleznete volně dostupné ke stažení, co lidi ještě víc láka je zkusit. Jsou ale opravdu zdarma? Cenou může být Vaše zdraví. 

Ukážu Vám to na příkladě. Jména jsou fiktivní. 

Marta chce zhubnout. Marta má hmotnost 85 kilogramů, měří 175 cm a pravidelně hrá tenis. Její rychlost bazálního metabolismu (BMR) je 1500 kcal (orientačně). Na Instagramu sleduje influencerku Kamilu. Kamila denně sdílí na svém profilu co jí, svůj kalorický příjem a také množství makroživin (bílkoviny, tuky, sacharidy). Kamila váží 55 kilogramů, měří 160 cm a nehýbe se. Její bazální metabolismus je 1250 kcal. Denně přijímá 1200 kcal (což je opravdu málo i pro zdraví Kamily a už vůbec nemluvím o Martě). Kamila se chválí hubenou postavou, přidává hezké fotky a Marta si řekne, že když bude jíst jako Kamila dosáhne toho stejného. Avšak po tom, co se začne řídit Kamiliným jídelníčkem, sice hubne ale začíná být často unavená, nemá energii na tenis co má tak ráda a začíná mít chutě na sladké, i když jich předtím neměla. Může se dokonce stát, že ztratí menstruaci, a dokonce to může skončit i PPP (poruchy příjmu potravy). Po čase to vzdá, začne jíst zase jak předtím protože i tak se jí váha zastavila a pomalu přichází jojo - efekt.

Bohužel jsem se podobným případem setkala mnohokrát, mladé holky sledují své oblíbené "fitness" influencerky (častokrát bohužel bez vyššího vzdělaní v oblasti výživy) a za vidinou vysněné postavy následují to, co dělají oni. Je to chyba holek jako Kamila? Věřím tomu, že to nedělají s úmyslem někomu ublížit a pochroumat zdraví. Měli by však myslet na to, že sociální sítě mají velký vplyv a přistupovat k tomu zodpovědněji. Já taky nepůjdu někomu trhat zuby, i když jsem si sama jednou jeden vytrhla :) Protože v tom nejsem odborník.

Takhle ne.
Takhle ne.


Podobný problém nastává i u jídelníčků na hubnutí volně ke stažení na internetu. Častokrát v nich chybí přílohy (teda komplexní sacharidy jako brambory, rýže, luštěniny a jiné obiloviny), na svačiny rýžový chlebík nebo jogurt a večeře už jen formou salátu. Kalorická hodnota těchto jídelníčku bývá často okolo 1200 kcal. Někdy i míň. Tím se dostáváme znova k tomu, že vás bude honit mlsná a stejně to po čase vzdáte. Ne Vaší chybou, nebo selháním ale tím že tělo si zkrátka samé řekne dost a nenechá se trápit déle. 

Všechny tyto diety sice fungují a rychle zhubnete, no nenaučí Vás nic o správné skladbě jídla, kterou konkrétně Vaše tělo vyžaduje a po čase půjde váha stejně nahoru. Nebylo by lepší to pro tentokrát udělat pořádně, a zhubnout natrvalo?

Proč teda nejíst pod svůj bazální metabolismus a jaké jsou rizika

- chutě na sladké a vlčí hlad

- zhoršení termoregulace ( je Vám víc zima)

- u holek častá ztráta menstruace

- velká pravděpodobnost jojo - efektu

- únava, horší výkonnost