
Změny váhy v menopauze
S přibývajícím věkem pozorujete, že udržení Vaší obvyklé hmotnosti se stává obtížnějším. Ve skutečnosti mnoho žen přibírá na váze zejména po padesátce, kolem menopauzy.
Je zcela běžné, že ženy které v mladším věku nikdy neměli problémy s nadváhou a nemuseli dbát na to, co jedí a v jakém množství, začnou mít po přechodu i se zachováním stejného životného stylu problémy s nabíráním hmotnosti. Předtím možná stačilo na chvíli omezit jídlo a kila Vám šla dolu, no teď to už nefunguje. Uvědomte si, že to není Vaše vina.
Můžete s tím ale něco dělat? Určitě jo.
Ze zkušenosti se svými klientkami vím, že to jde i bez většího pohybu a můžete si váhu nejen udržet, ale samozřejmě i zhubnout, jen je třeba proto něco málo udělat. U většiny klientek, které ke mně chodí do poradny na začátku zjistím, že jedí málo, anebo nevyváženě pro potřeby jich těla. Zaužívané "tak nejez a cvič" tak určitě pro Vás fungovat nebude.
Zkoušeli jste již šílené diety v pytlíčcích anebo hladovky či půsty? Jsou vhodné? Právě naopak. Tělo u takových diet hladoví a trpí nedostatkem živin. To může vést k časté únavě, nedostatku důležitých živin a ještě větší hormonální nerovnováze. Váš jídelníček by se měl skládat z plnohodnotných a kvalitních potravin, obsahovat všechny potřebné živiny zejména vitamíny a minerální látky kterých potřeba se věkem mění a proto je důležité nastavit jídelníček správně. Buďte k sobě laskavější.

Nejdůležitější je prevence. Pokud jste neměli během života nikdy problém s přibíráním je pravděpodobné, že Vaše stravovací návyky nejsou optimální , protože Vás k tomu nic netlačilo. Zvýšení hmotnosti v menopauze však není nevyhnutelný. Můžete obrátit kurz tím, že budete věnovat pozornost zdravým stravovacím návykům anebo vést aktivní životní styl ještě před tím než u Vás nastane menopauza a s ní související komplikace. Takto se v předstihu připravíte na změnu.
Na to pravidelní cvičení však má dnes málokterá z nás čas, viďte :) Naštěstí to jde i jídlem. A na to jsem tu já, jakožto výživový poradce.
Nárůst hmotnosti znamená možná zdravotní rizika
- Nadváha, zejména kolem střední části, spojená se zvýšením vnitřního (viscerálního tuku) zvyšuje riziko mnoha problémů, včetně problémů s dýcháním, onemocnění srdce a cév a diabetes typu 2. Je důležité proto včas dbát o své zdraví ještě předtím, než nastane vážnější zdravotní onemocnění.
Proč teda přibíráme?
Hormonální změny menopauzy (pokles estrogenu a progesteronu) mohou způsobit, že budete mít větší pravděpodobnost přibírání na váze kolem břicha než kolem boků a stehen. Ale hormonální změny samy o sobě nemusí nutně znamenat nadbytečná kila. Přírůstek hmotnosti je obvykle spojen se stárnutím, stejně jako s životním stylem a genetickými faktory.
Například svalová hmota se obvykle snižuje s věkem, zatímco tuk se zvyšuje. A právě ztráta svalové hmoty zpomaluje rychlost metabolismu. Znamená to, že to co sníte tělo spálí za delší dobu než tomu bylo v mladším věku.
V praxi to znamená, že ženy které v mládí nikdy neměli problémy s nadváhou a nemuseli dbát na to, co jedí a v jakém množství, začnou mít po přechodu v důsledku stejného životního stylu problémy s nabíráním hmotnosti. Zatímco energetický příjem zůstává zachován, energetický výdej se v důsledku výše zmíněných změn v tomto období snižuje, dochází k pozitivní energetické bilanci, tedy k tloustnutí.
Rychlost Vašeho metabolismu změříme na diagnostickém přístroji Inbody 270 a na základě toho Vám pomůžu s nastavením jídelníčku, který zohlední konkrétně Vaše potřeby. Výživový poradce je vždy dobrou volbou, pokud si už sama nevíte rady, jak na to.
