Jak zhubnout trvale?

11.08.2022

Říkáte si: " Chci konečně zhubnout jednou provždy". V první řade je si třeba uvědomit, že to nebude za týden. Samozřejmě za předpokladu, že Vám jde konečně o zdravé hubnutí a neúspěchy s různými šílenými dietami už máte za sebou. Protože tak, jak narychlo nekvalitně ušité sako se Vám časem rozpadne, tak i kila které zhubnete rychle se časem vrátí. Tak to prostě je. Uvědomte si, že všechna ta nadbytečná kila, které Vás trápí jste nenabrala za den, ani za měsíc. 

Ano, různé reklamy na "zaručeně rychlé hubnutí" anebo "zázračné doplňky stravy " možná zaberou, ale nikdo Vám neřekne, co se stane pak. "Jíte málo a pravděpodobně potraviny, které Vám až tak nechutnají, z čeho vyplívá, že po čase začínáte být unavení, ztrácíte výkonnost v práci a o zlé náladě, protože si nemůžete dát ten dortík s kolegy v práci anebo večer sklenici vína ani nemluvím. Máte hlad a to neustále, což ale není správně, protože při zdravém hubnutí tělo nemá trpět hladem. Z toho vyplívá jen jediné, a to, že se pomalu vracíte do stravovacího režimu, který jste měli předtím a váha pomalu zas leze nahoru. 

Proč nastává jojo-efekt? Protože naše tělo je moc chytré a nenechá nás přece zemřít od hladu, proto si ze strachu že mu znova jídlo budete brát všechno "uloží na horší časy". 

Co s tím a jak teda na to zdravé hubnutí?

Před začátkem hubnutí a sestavováni jídelníčku, je potřeba zjistit svůj bazální metabolismus anebo BMR.

BMR ( z anglického basal metabolic rate) je množství energie spotřebované v klidovém stavu. Zjistíte tak, kolik přibližně kalorií spálíte za den, kdy nebudete nic dělat a budete jen ležet na gauči. Je to základní energetická potřeba proto aby vaše orgány fungovali.

Jak spočítat bazální metabolismus?

Pro výpočet bazálního metabolismu existují různé méně či více přesné vzorce. Ať už se však rozhodnete pro vlastnoruční výpočet podle některého z existujících vzorců nebo použijete online kalkulačku, vždy mějte na paměti, že se jedná pouze o orientační výpočet a takhle naměřené hodnoty jsou velmi nepřesné.

Skutečně přesnou hodnotu BMR lze získat pouze při laboratorním měření bazálního metabolismu za přísných podmínek na diagnostickém přístroji jakým je například Inbody 270. Tak zjistíme, kolik kilokalorií konkrétně Vaše tělo potřebuje na zachováni základních životních funkcí a pod jakou energetickou hodnotu teda nemůžeme nastavit redukční jídelníček. To je velice důležité, a proto žádné volně dostupné "jídelníčky na míru" nemůžou byt aplikované na každého a co naopak, můžou být i zdraví ohrožující.

Individuálně sestavený jídelníček zohledňuje Váš bazální metabolismus, věk, pohlaví a fyzický stav (jiný poměr živin bude mít kojící žena, člověk v důchodu, dospívající dívka atd.), aktivitu, časové možnosti (máte čas vařit anebo spíš rychle a snadno), zdravotní stav a v neposlední řade chuťové preference (protože není nutno jíst při hubnutí jen ovesnou kaši anebo kuřecí se zeleninou).

Třeba si však uvědomit, že jídelníček i když individuálně sestavený Vám na míru je jen pomůcka, kterou se budete ze začátku řídit a mou úlohou jakož nutriční terapeutky je naučit Vás, jak si správně nastavit stravovací režim tak aby Vám byl příjemný, udržitelný což znamená moct si dopřát i jídla a nápoje, které se vymykají "zajetým zásadám zdravé výživy" . 

A proč je důležité dbát na to, co jíme? Protože naše tělo nemůžeme dát do servisu jak auto, musíme v něm setrvat celý život a proto k tomu přistupujme zodpovědně.